Pomoc Psychologiczna | Psychoterapia Gdańsk | Pomoc psychologiczna online
484
post-template-default,single,single-post,postid-484,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_non_responsive
 

Pomoc psychologiczna online

Pomoc psychologiczna online

Czym jest trauma jak sobie z nią radzić.

W  uproszczeniu. Z traumą  mamy do czynienia wtedy gdy jakieś zewnętrzne wydarzenie bądź wydarzenia oddziałują krótkotrwale bądź w sposób ciągły na psychikę człowieka.

(wypadki , katastrofy czy bardzo bolesne fizycznie i psychicznie wydarzenia)

Traumę można porównać do rany psychicznej. Obecna sytuacja w Polsce i na świecie z całą pewnością jest traumatyczna. W związku z tym poszczególne osoby mogą odczuwać skutki fizyczne oraz psychiczne takich oddziaływań. Zarówno teraz jak i długo po tych wydarzeniach w skrajnych przypadkach nawet do końca życia. Wydaje się że  wszyscy jesteśmy wystawieni na działanie czynników traumatyzujących.

Co można zrobić ?

Tak na prawdę  w obecnej sytuacji  mamy doświadczenie z sytuacją ciągłej traumatyzacji poprzez epidemie wirusa. Nie mamy bezpośredniego wpływu na tą sytuację.

Warto wmiare  możliwości i z poszanowaniem  zaleceń dotyczących  procedur bezpieczeństwa starać się utrzymać aktywności z przed epidemii. (o ile jest to możliwe)

Warto zadbać o żetelne informacje dotyczące sytuacji  epidemii nie zajmować się plotkami czy teoriami spiskowymi.

Im większe poczucie bezpieczeństwa oraz   stabilności  tym  łatweij powinniśmy przejść tą sytuację.

Musimy uznać fakt iż ta sytuacja realnie wpływa na wszystkie aspekty naszego życiai spróbować odnaleźć się w nowej rzeczywistości  nie gubiąc z horyzontu jednak tego, iż równocześnie gdy dzieją się te wszystkie destrukcyjne procesy  trwaja też prace nad procesami naprawczymi.

Działania państwa służb, badania nad lekarstwami.

(nawet jeżeli gdzieś zachodzi słońce  to równocześnie gdzieś wschodzi)

Niestety  w kwesti znoszenia skutków traumy jest podobnie jak z znoszeniem samego wirusa.

Osoby z słabszymi mechanizmami obronnymi mogą  silnej doświadczać samej traumy i jej skutków.

Szukajmy pomocy nawet w trakcie trwania tych wydarzeń.

W obecnej sytuacji cała pomoc psychologiczna, psychiatryczna przeniosła się online czy na telefon.

Korzystajmy z porad, konsultacji regularnej pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej aby redukować  skótki traumy teraz jak i później. To co wiemy z doświadczeń klinicznych im szybsza interwencja psychologiczna (w trakcie traum czy  wcześnie po) znacznie ogranicza skótki zdrowotne tego wydarzenia.

J. Roziński